تبلیغات
به سوی ظهور - بی بی سی و تخریب همه پرسی در سوریه*فیلم
به سوی ظهور

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

بی بی سی و تخریب همه پرسی در سوریه*فیلم

بی بی سی: «اگر این همه پرسی در اوایل ناآرامی ها و قبل از آن آغاز می شد، الان وضعیت به این شکل نبود. آن زمان مخالفان دولت فقط خواستار اصلاحات بودند ولی الان خواهان حذف بشار اسد و سقوط نظام سوریه هستند.»

IMAGE634659495295913315.jpg

شبکه بی بی سی فارسی 26 فوریه (07 اسفند) در برنامه خبری خود اعلام کرد:«همه پرسی قانون اساسی سوریه برگزار شد. این همه پرسی اصلی ترین مورد از اصلاحاتی است که بشار اسد رئیس جمهور سوریه در پاسخ به اعتراض مخالفانش پیشنهاد کرده بود.»
بی بی سی فارسی مدعی شد: «بسیاری از مخالفان سوریه این همه پرسی را تحریم کرده اند. این همه پرسی در حالی شروع شده که درگیری ها در مناطق مختلف ادامه دارد و امروز 30 نفر از مخالفان و نیروهای دولتی سوریه کشته شده اند.»
مجید خیام دار گزارشگر برنامه خبری در ادامه مدعی شد: «طبق قانون جدید، نظام چند حزبی به رسمیت شناخته می شود. این در حالی است که نیم قرن است نظام تک حزبی یعنی حزب بعث، قدرت را در انحصار دارد و این قانون به انحصار قدرت حزب بعث پایان می دهد.» در ادامه خبرنگار برنامه به پخش مصاحبه های خبرگزاری ها با مردم سوریه و نظر خواهی در مورد همه پرسی پرداخت و اعتراف کرد: «ظاهرا مردم از این همه پرسی استقبال کرده اند و مردم از بشار اسد حمایت می کنند.»
بی بی سی در توضیح قانون اساسی جدید سوریه گفت: «طبق قانون جدید، انتخابات رقابتی می شود و بر خلاف قبل یک نفر تعیین نمی شود. قانون اساسی جدید فعالیت سیاسی و مذهبی و قومی را ممنوع می کند. یعنی اخوان المسلمین به عنوان یک حزب سیاسی به رسمیت شناخته نمی شود و احزابی که کردها را نمایندگی می کند محدود خواهد شد.»
بی بی سی همچنین مدعی شد: «مخالفان بشار اسد همه پرسی را تحریم کرده اند و می گویند بشار اسد باید کنار برود. علاوه بر این امکان برگزاری همه پرسی در مناطق ناآرام نیز زیر سوال رفته است. به گفته ناظر حقوق بشر سوریه امروز 9 نفر کشته شده اند.»
مهرداد فرهمند از تونس به عنوان کارشناس سیاسی در این برنامه مدعی شد: «نمی شود آمار دقیقی از تعداد شرکت کنندگان داد، چون رسانه های خارجی نیز به طور محدود حضور دارند و یا اصلا حاضر نیستند و فقط تلویزیون داخلی سوریه است که بیشتر استقبال مردم را نشان می دهد و با این اوصاف نتیجه همه پرسی معلوم نیست. چون نمی شود گفت که چگونه این آمار بدست می آید.
اگر این همه پرسی در اوایل ناآرامی ها و قبل از آن آغاز می شد، الان وضعیت به این شکل نبود. آن زمان مخالفان دولت فقط خواستار اصلاحات بودند ولی الان خواهان حذف بشار اسد و سقوط نظام سوریه هستند. ولی حالا دیر شده و این وضعیت به وجود آمده است. در حال حاضر امیدی نیست که این همه پرسی به جایی برسد. مخالفان سوریه در اجلاس تونس فکر می کردند که شاید سازشی در کار است و قدرت ها قصد خالی کردن پشتشان را دارند. حالا اگر جریان ها به سمت سازش با بشار اسد پیش رود شاید این همه پرسی هم به نتیجه برسد.»

 درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : نسیم سحر

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان