تبلیغات
به سوی ظهور - عربستان منتظر بهار خود است
به سوی ظهور

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

عربستان منتظر بهار خود است

 

 


تا چه زمانی عربستان از رسیدن انقلاب های عربی به این كشور احساس مصونیت می كند؟ به نظر می‌رسد همه منتظر مرگ پادشاه پیر عربستان هستند تا آنها هم حرکت اعتراضی خود را شروع کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، روزنامه گاردین در مقاله‌ای به قلم سعد الفقیه رئیس جنبش اصلاحات اسلامی در عربستان با عنوان عربستان منتظر بهار خودش است، نوشت: عربستان زیر فساد و سركوب قرار دارد لذا شرایط برای انقلاب پخته و آماده است. وی درعین حال اشاره كرد كه اصلاح گرایان در عربستان مردد هستند.

الفقیه كه در انگلیس به عنوان پناهنده زندگی می كند، درمقاله خود به برخی شرایط عربستان اشاره كرد و گفت: اكثر عوامل و شرایطی كه باعث انقلاب های جهان عرب شد، در عربستان نیز وجود دارد به عنوان مثال رژیم سعودی ده‌ها هزار زندانی سیاسی را در بازداشت دارد كه اكثر آنها بدون تفهیم اتهام زندانی هستند و سطح فساد رو به افزایش است و تنها در بودجه اخیر عربستان صدها میلیون دلار مفقود شده است.

وی همچنین در مقاله خود به وضعیت معیشتی عربستان پرداخت و از درآمد هنگفت نفت و بیكاری و فقر در این كشور سخن گفت و تاكید كرد: میانگین بیكاری در این كشور دارای درآمدهای هنگفت نفتی همانند موشك بالا می رود و متوسط حقوق در ماه 1300 دلار است و 22 درصد از ساكنان عربستان در فقر به سر می‌برند.

الفقیه در ادامه این یادداشت خود آورده است: خاندان سعودی با عربستان و ملت آن به گونه ای برخورد می كنند كه انگار ملك آباء و اجدادی و شخصی آنها است.

این نویسنده، رسانه‌های غربی را به خاطر تمركز فقط بر تظاهرات شیعیان و وضعیت زنان (در عربستان) سرزنش كرد و گفت: رژیم سعودی از تظاهرات شیعیان و اعتراضات آنها به نفع خود سوء استفاده می كند و تلاش می كند كه با اشاره به این اعتراضات، اكثریت سنی عربستان را درخصوص خطر سلطه شیعیان قانع كند.

فقیه درباره وضعیت زنان در عربستان هشدار داد كه تمركز رسانه های غربی به وضعیت زنان در عربستان نتایج معكوس دارد زیرا این دیدگاه رسانه ها، با ارزش‌های غرب منسجم است كه در بین مردم عربستان طرفداری ندارد.

وی گفت: تمركز بر این دو موضوع باعث منحرف شدن افكار از چالش های بزرگ‌تر و مهم‌تری می شود كه  موجویت رژیم سعودی را تهدید می كند.

وی با طرح این پرسش كه با وجود این مسایل چرا انقلاب تا این لحظه به عربستان نرسیده است، اینگونه به آن پاسخ می دهد كه اصلاح گرایان همچنان در بیان علنی نظرات خود دچار تردید هستند؛ چه برسد كه گام های عملی اتخاذ كنند.

این نویسنده سعودی افزود: برخی در رسانه های گروهی هشدار می دهند و بروز تغییرات را با هرج و مرج خونریزی همراه می دانند، اما الفقیه در مقاله خود تاكید كرد: روند امور در مسیر تغییرات در عربستان حركت می كند.

وی اشاره كرد كه آغاز تغییرات چه بسا با مرگ عبدالله بن عبدالعزیز شاه 90 ساله سعودی یا حادثه ای نظیر حادثه خودسوزی محمد بوعزیزی در شهر سیدی بوزید تونس آغاز شود.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : نسیم سحر

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان